10ETS08S
Mfr.Part #
10ETS08S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Surge Current :
200A
Package / Case :
Element Configuration :
Common Anode
Forward Voltage :
1.1V
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Diode Element Material :
SILICON
Output Current :
10A
Current Rating :
10A
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 800V
Lead Free :
Contains Lead
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Rated DC :
800V
Number of Terminations :
10ETS08
Terminal Form :
Gull wing
Average Rectified Current :
10A
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Phases :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reverse Current :
50μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
CATHODE
Pin Count :
3
Number of Elements :
1
Reverse Voltage :
800V
JESD-609 Code :
e0
Standard
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
10ETS08S
Vishay 10ETS08S
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS08S Overview
The reverse voltage should be 800V.In this device, there is an average rectified current of 10A volts.10A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 200A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 50μA.
10ETS08S Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 50μA
10ETS08S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS08S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB