10ETS08FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETS08FP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO220FP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Peak Reverse Current :
50μA
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
1.1V
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
200A
Published :
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Average Rectified Current :
10A
Reverse Voltage :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 800V
Base Part Number :
10ETS08
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Forward Current :
10A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Datasheets
10ETS08FP
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETS08FP Overview
A reverse voltage of 800V is reasonable.This device has an average rectified current of 10A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 200A.Datasheets indicate that the peak reverse is 50μA.
10ETS08FP Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
10ETS08FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS08FP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB