10ETF12S
Mfr.Part #
10ETF12S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Current Rating :
10A
Mount :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Average Rectified Current :
10A
Reverse Voltage :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Output Current :
10A
Forward Voltage :
1.33V
Package / Case :
Base Part Number :
10ETF12
Voltage - Rated DC :
1.2kV
310 ns
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Max Surge Current :
160A
Datasheets
10ETF12S
Vishay 10ETF12S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1200V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF12S Overview
A reasonable reverse voltage is 1.2kV.The average rectified current for this device is 10A volts.Having a current rating of 10A, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.The maximum surge current is 160A.A data chart shows that the peak reverse is 100μA in the datasheets.
10ETF12S Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF12S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF12S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB