10ETF12FP
Mfr.Part #
10ETF12FP
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Diodes - Rectifiers - Single
Height :
16mm
Average Rectified Current :
10A
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Base Part Number :
10ETF12
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
10A
Current Rating :
10A
Reverse Voltage :
1.2kV
Element Configuration :
Single
Polarity :
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Length :
10.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
4.8mm
Mount :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Max Surge Current :
160A
Lead Free :
Contains Lead
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Datasheets
10ETF12FP
Vishay 10ETF12FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1200V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETF12FP Overview
Reverse voltages of 1.2kV are reasonable.A rectified current of 10A volts is averaged for this device.This fuse has a current rating of 10A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.160A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF12FP Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF12FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF12FP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB