10ETF10STRR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETF10STRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Application :
FAST SOFT RECOVERY HIGH POWER
Terminal Position :
Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Element Configuration :
Common Anode
Diode Type :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
185A
Recovery Time :
145 ns
Max Surge Current :
160A
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
CATHODE
Number of Elements :
1
Reverse Voltage :
1kV
Terminal Form :
Gull wing
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
10A
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Peak Reverse Current :
100μA
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1000V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
310 ns
Base Part Number :
10ETF10
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
10ETF10STRR
Vishay 10ETF10STRR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF10STRR Overview
There is no reason to reverse the voltage at 1kV.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.Surge current can reach maximum value 160A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 100μA.
10ETF10STRR Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF10STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF10STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB