10ETF10STRL
Mfr.Part #
10ETF10STRL
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Terminal Finish :
TIN LEAD
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Max Surge Current :
160A
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1000V
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Reverse Voltage :
1kV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Recovery Time :
145 ns
Case Connection :
CATHODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Single
Average Rectified Current :
10A
Reverse Recovery Time :
310 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
185A
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Common Anode
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
10ETF10
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Max Operating Temperature :
150°C
Application :
FAST SOFT RECOVERY HIGH POWER
Datasheets
10ETF10STRL
Vishay 10ETF10STRL
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF10STRL Overview
Reverse voltage 1kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 10A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 160A.Based on the data chart, the peak reverse is 100μA.
10ETF10STRL Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF10STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF10STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB