10ETF10S
Mfr.Part #
10ETF10S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
155A
Average Rectified Current :
10A
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1000V
Reverse Recovery Time :
310 ns
Case Connection :
CATHODE
Number of Pins :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Element Configuration :
Common Anode
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Base Part Number :
10ETF10
Number of Elements :
1
Recovery Time :
310 ns
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Max Surge Current :
160A
Terminal Position :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Reverse Voltage :
1kV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
10ETF10S
Vishay 10ETF10S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF10S Overview
An acceptable reverse voltage would be 1kV.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.There is no maximum value for 160A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF10S Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF10S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF10S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB