WSL0805R0400FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0400FEA
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.27mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Element
Max Power Dissipation :
125mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
30 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Series :
WSL
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
40mOhm
Weight :
5.499807mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Radiation Hardening :
No
Tin
Voltage - Rated :
70mV
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
WSL0805R0400FEA
Vishay / Dale WSL0805R0400FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 40mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C