WSL0603R0100FEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0603R0100FEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
948
In Stock :
948
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
2016
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
1608
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
10MOhms
Factory Lead Time :
52 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Length :
1.6mm
Width :
800μm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Height :
330μm
Composition :
Metal Element
Series :
WSL
Datasheets
WSL0603R0100FEB
Vishay / Dale WSL0603R0100FEB
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C