WSL0805R0250FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0250FEA
Description
RES 0.025 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.27mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
30 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
25mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Working Voltage :
0.0559V
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL0805R0250FEA
Vishay / Dale WSL0805R0250FEA
FIXED RESISTOR WSL Series, Metal Element, 25mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C