WSL0805R0220FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0220FEA
Description
RES 0.022 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
30 Weeks
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Width :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
22MOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
WSL0805R0220FEA
Vishay / Dale WSL0805R0220FEA
WSL Series, Metal Element, 22mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C