WSL0805R0200FBA
Mfr.Part #
WSL0805R0200FBA
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
125mW
Resistance :
20mOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Length :
2.03mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Height :
330μm
Width :
1.27mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Bulk
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL0805R0200FBA
Vishay / Dale WSL0805R0200FBA
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C