WSL0805R0150FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0150FEB
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/8W 0805
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Factory Lead Time :
30 Weeks
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
700μm
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
15mOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
40mV
Number of Pins :
2
Width :
1.25mm
Length :
2mm
Voltage - Rated :
40mV
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL0805R0150FEB
Vishay / Dale WSL0805R0150FEB
WSL Series, Metal Element, 15mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C