WSL0805R0150FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0150FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
WSL-HP
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height :
330μm
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Metal Element
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Resistance :
15mOhm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WSL0805R0150FEA18
Vishay / Dale WSL0805R0150FEA18
FIXED RESISTOR WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C