WSL0805R0150DEA18
Mfr.Part #
WSL0805R0150DEA18
Description
RES 0.015 OHM 0.5% 1/4W 0805
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
15mOhms
Length :
2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WSL-HP
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Published :
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0150DEA18
Vishay / Dale WSL0805R0150DEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C