WSL0805R0140FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0140FEA
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Length :
2.03mm
Composition :
Metal Element
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.27mm
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
14mOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
WSL0805R0140FEA
Vishay / Dale WSL0805R0140FEA
WSL Series, Metal Element, 14mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C