WSL0805R0120FBA
Mfr.Part #
WSL0805R0120FBA
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
1.27mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
12mOhms
Length :
2.03mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0120FBA
Vishay / Dale WSL0805R0120FBA
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C