WSL0805R0120DEK
Mfr.Part #
WSL0805R0120DEK
Description
RES 0.012 OHM 0.5% 1/8W 0805
Length :
2.03mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Contact Plating :
Tin
Width :
1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Resistance :
12mOhms
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
30 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
WSL0805R0120DEK
Vishay / Dale WSL0805R0120DEK
WSL Series, Metal Element, 12mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C