WSL0805R0100FBA
Mfr.Part #
WSL0805R0100FBA
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
10MOhms
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Width :
1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
2.03mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Datasheets
WSL0805R0100FBA
Vishay / Dale WSL0805R0100FBA
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C