WSL0603R1000FEA
Mfr.Part #
WSL0603R1000FEA
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
73
In Stock :
73
AEC-Q200
Military Standard :
Not
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
457.2μm
Working Voltage :
0.1V
Power Rating :
100mW
Published :
2011
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
760μm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
0603
REACH SVHC :
Unknown
Series :
WSL
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistance :
100MOhm
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Datasheets
WSL0603R1000FEA
Vishay / Dale WSL0603R1000FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 100mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C