WSL0603R0200FEA18
Mfr.Part #
WSL0603R0200FEA18
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/5W 0603
Series :
WSL-HP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Pbfree Code :
yes
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Power Dissipation :
200mW
Metal Element
Height :
457.2μm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Depth :
760μm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
20mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Datasheets
WSL0603R0200FEA18
Vishay / Dale WSL0603R0200FEA18
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL-HP Series, Metal Element, 20mOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -65°C~170°C