WSL0603R0180DEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0603R0180DEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.018 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
18mOhms
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
44 Weeks
Series :
WSL
Composition :
Metal Element
Power Rating :
100mW
Datasheets
WSL0603R0180DEA
WSL Series, Metal Element, 18mOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -65°C~170°C