TPCL475M010R5000
Mfr.Part #
TPCL475M010R5000
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 0603
Tantalum Capacitors
Length :
1.6mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Type :
Molded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
L
Ripple Current :
64mA
Dissipation Factor :
10 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Tan Delta :
0.1
ECCN Code :
EAR99
Series :
TACmicrochip®, TPC
Published :
Width :
0.85mm
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.0005mA
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Capacitance :
4.7μF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
850μm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C