TPCL106M010R4000
Mfr.Part #
TPCL106M010R4000
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0603
Stock
42
In Stock :
42
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Factory Lead Time :
23 Weeks
Dissipation Factor :
20 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
71mA
TACmicrochip®, TPC
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Width :
0.85mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
850μm
Published :
2015
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Depth :
850μm
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.001mA
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Capacitance :
10μF