TPCL225K006R5000
Mfr.Part #
TPCL225K006R5000
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 6.3V 0603
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Leakage Current :
0.0005mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Ripple Current :
64mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
L
Voltage - Rated :
6.3V
23 Weeks
Depth :
850μm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Length :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Matte Tin (Sn)
Width :
0.85mm
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm