TPCL225M006R5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCL225M006R5000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
23 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Manufacturer Size Code :
L
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
0.0005mA
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
TACmicrochip®, TPC
Ripple Current :
64mA
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C