TPCL225K016R5000
Mfr.Part #
TPCL225K016R5000
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 0603
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Manufacturer Size Code :
L
Capacitance :
2.2μF
Series :
TACmicrochip®, TPC
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0005mA
Depth :
850μm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
10 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Width :
0.85mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ripple Current :
64mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Tan Delta :
0.1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V