TPCL105M010R5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCL105M010R5000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 10V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
64mA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Manufacturer Size Code :
L
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0005mA
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Dissipation Factor :
6 %
HTS Code :
Series :
TACmicrochip®, TPC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Depth :
850μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm