TPCL106K006R4000
Mfr.Part #
TPCL106K006R4000
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 0603
Capacitance :
10μF
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Depth :
850μm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Series :
TACmicrochip®, TPC
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Height :
1mm
Tolerance :
±10%