TPCL475K010R5000
Mfr.Part #
TPCL475K010R5000
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 0603
Stock
893
In Stock :
893
Tantalum Capacitors
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Height :
1mm
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
1608
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Polarity :
Polar
Depth :
850μm
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
0603
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C