TPCL475J010R5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCL475J010R5000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 5% 10V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
L
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Series :
TACmicrochip®, TPC
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
TPCL475J010R5000
KYOCERA AVX TPCL475J010R5000
4.7μF ±5% 5Ohm @ 100kHz Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)