TPCL335M010R5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPCL335M010R5000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 10V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.08
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
10V
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0005mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Width :
0.85mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
TACmicrochip®, TPC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
3.3μF
Ripple Current :
64mA