TPCL225M016R5000
Mfr.Part #
TPCL225M016R5000
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 0603
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
64mA
Leakage Current :
0.0005mA
Width :
0.85mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Length :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.1
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Capacitance :
2.2μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V