TL3AR15FTDG
Mfr.Part #
TL3AR15FTDG
Description
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Current Sense
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Military Standard :
Not
Resistance :
150mOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Series :
TL, CGS
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Termination :
Solder
Case Code (Metric) :
Number of Resistors :
1
Datasheets
TL3AR15FTDG
TE Connectivity AMP Connectors TL3AR15FTDG
FIXED RESISTOR TL, CGS Series, Metal Foil, 150mOhm, ±1%, -65°C~170°C