TL3A106K016C1700
Mfr.Part #
TL3A106K016C1700
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10μF
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
210mA
Polarity :
Polar
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm
Published :
Voltage - Rated :
16V
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
A
Leakage Current :
800nA
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Series :
TANTAMOUNT®, TL3
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Dissipation Factor :
6 %