TL3AR075FTDG
Mfr.Part #
TL3AR075FTDG
Description
RES 0.075 OHM 1% 1W 2512
2512 (6432 Metric)
Number of Resistors :
1
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
75mOhm
Series :
TL, CGS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
1W
Height :
600μm
Tolerance :
±1%
Weight :
40.511469mg
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Depth :
3.2mm
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Termination :
Solder
Feature :
Current Sense
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Metal Foil
Datasheets
TL3AR075FTDG
TE Connectivity AMP Connectors TL3AR075FTDG
FIXED RESISTOR TL, CGS Series, Metal Foil, 75mOhm, ±1%, -65°C~170°C