TL3AR051F
Mfr.Part #
TL3AR051F
Description
RES 0.051 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
2
Resistance Tolerance :
1
Temperature Coefficient :
75.0000 ppm/°C
Base Product Number :
TL3AR
Product Width :
3.2 mm
Product Height :
0.6mm
Tolerance :
±1%
Product Length :
6.4 mm
Size / Dimension :
0.252 L x 0.126 W (6.40mm x 3.20mm)
Failure Rate :
Power (Watts) :
1W
Series :
TL, CGS
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Qualification :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Power Rating :
1 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Resistance :
51 mOhm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
TL3AR051F
TE Connectivity AMP Connectors TL3AR051F
TL, CGS Series, Metal Foil, 51 mOhm, 1W, ±1%, -65°C ~ 170°C