TL3AR039FTDG
Mfr.Part #
TL3AR039FTDG
Description
RES 0.039 OHM 1% 1W 2512
Packaging :
MouseReel
Base Product Number :
TL3AR
Termination :
2 Terminal
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Power Rating :
1 W
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
RoHS :
Details
Product Type :
Current Sense Resistors
Features :
Tolerance :
1 %
Length :
6.4 mm
Size / Dimension :
0.252 L x 0.126 W (6.40mm x 3.20mm)
TE Connectivity
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Failure Rate :
Power (Watts) :
1W
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Product Height :
0.6mm
Series :
TL
Product Width :
3.2 mm
Product Length :
6.4 mm
Resistance :
39 mOhm
Qualification :
Temperature Coefficient :
75.0000 ppm/°C
Product Status :
Active
Height :
0.6 mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance Tolerance :
1
Supplier Device Package :
Width :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Datasheets
TL3AR039FTDG
TE Connectivity AMP Connectors TL3AR039FTDG
TL Series, Metal Foil, 39 mOhm, 1W, 1 %, -65°C ~ 170°C