TL3AR027FTDG
Mfr.Part #
TL3AR027FTDG
Description
RES 0.027 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
27mOhm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Current Sense
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Composition :
Metal Foil
Termination :
Solder
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
TL, CGS
ELV :
Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Height :
600μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm