TL3AR025FTDG
Mfr.Part #
TL3AR025FTDG
Description
RES 0.025 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Foil
Depth :
3.2mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Series :
TL, CGS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
25mOhm
Case Code (Metric) :
Height :
600μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Military Standard :
Not
Weight :
40.511469mg
Power Rating :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Feature :
Current Sense
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Number of Resistors :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
TR
ELV :
Compliant
Termination :
Solder
Datasheets
TL3AR025FTDG
TE Connectivity AMP Connectors TL3AR025FTDG
FIXED RESISTOR TL, CGS Series, Metal Foil, 25mOhm, ±1%, -65°C~170°C