TFSC270RJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFSC270RJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 270 OHM 5% 3/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
5.5mm
Published :
Series :
TFS
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
750mW
Construction :
Encapsulated
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
4kV
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
1.1mm
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.217 x 0.028 Rectangularx0.512L 5.50mmx0.70mmx13.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
4kV
Tolerance :
±5%
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Package / Case :
Axial
Resistance :
270Ohm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Power Rating :
750mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
10mm
Datasheets
TFSC270RJE
Ohmite TFSC270RJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 270Ohm, 0.75W 3/4W, Thick Film,