TFSC1K50JE
Mfr.Part #
TFSC1K50JE
Description
RES 1.5K OHM 5% 3/4W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.217 x 0.028 Rectangularx0.512L 5.50mmx0.70mmx13.00mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
4kV
Height :
1.1mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
750mW
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Voltage - Rated DC :
4kV
Power Rating :
750mW
Lead Length :
10mm
Resistance :
1.5kOhm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
TFSC1K50JE
Ohmite TFSC1K50JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.75W 3/4W, Thick Film,