TFSC100KJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFSC100KJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
0.75 WATT SURGE RESISTORS 5%
Stock
199
In Stock :
199
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
1.1mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.217 x 0.028 Rectangularx0.512L 5.50mmx0.70mmx13.00mm
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
2004
Lead Length :
10mm
Mount :
Through Hole
Series :
TFS
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Construction :
Encapsulated
Max Power Dissipation :
750mW
Terminal Shape :
Flat
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e2
Depth :
5.5mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
4kV
Power Rating :
750mW
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
4kV
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
100kOhm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Datasheets
TFSC100KJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.75W 3/4W, Thick Film,