TFSC100KJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFSC100KJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 3/4W AXIAL
Stock
199
In Stock :
199
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
10mm
Depth :
5.5mm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Max Power Dissipation :
750mW
Terminal Shape :
Flat
Size / Dimension :
0.217 x 0.028 Rectangularx0.512L 5.50mmx0.70mmx13.00mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated DC :
4kV
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated :
4kV
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Published :
2004
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
100kOhm
Lead Diameter :
500 µm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
1.1mm
Construction :
Encapsulated
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
750mW
Series :
TFS
Datasheets
TFSC100KJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.75W 3/4W, Thick Film,