TCJ5477M016R0100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJ5477M016R0100
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
TCJ
Manufacturer Size Code :
5
Capacitance :
470µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz