TCJ5337M010R0100
- Mfr.Part #
- TCJ5337M010R0100
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP TANT POLYMER
- Stock
- 363
- In Stock :
- 363
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Tantalum - Polymer Capacitors
- Case Style :
- Molded
- Size (mm) :
- 7.3 X 4.3 X 3.8
- Capacitance Value :
- 330uF
- Package / Case :
- Special Feature :
- IR (mA) :
- 1500
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Fail Safe with Built-in Fuse :
- No
- Minimum Operating Temperature (°C) :
- -55
- High Shock and Vibrating :
- yes
- Polarity :
- Polar
- Product Height (mm) :
- 3.8
- Number of Terminals :
- 2
- Product Weight (g) :
- Case Code :
- 5
- Construction :
- Flat
- Maximum Operating Temperature (°C) :
- 105
- Termination Style :
- Undertab
- Product Length (mm) :
- 7.3
- ESR (Ohm) :
- 0.1
- IL (uA) :
- 330
- Mounting :
- Surface Mount
- Type :
- Polymer
- Voltage :
- 10VDC
- Product Depth (mm) :
- 4.3
- Equivalent Series Resistance Type :
- LOW
- Maximum Terminal Width (mm) :
- 4.5
- Maximum Dissipation Factor (%) :
- 10
- Tolerance :
- 20%