SUP90N15-18P-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SUP90N15-18P-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 90A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4180pF @ 75V
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Threshold Voltage :
2.5V
Termination :
Through Hole
Pin Count :
3
FET Type :
N-Channel
Rise Time :
10ns
Lead Free :
Lead Free
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Dual Supply Voltage :
150V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 375W Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Through Hole
Resistance :
18mOhm
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
DRAIN
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Radiation Hardening :
No
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package / Case :
TO-220-3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
3.75W
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Mounting Type :
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Vgs (Max) :
±20V
REACH SVHC :
No SVHC
Fall Time (Typ) :
8 ns
Number of Terminations :
3
Turn On Delay Time :
15 ns
Series :
TrenchFET®
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 20A, 10V
Number of Pins :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Datasheets
SUP90N15-18P-E3
Vishay SUP90N15-18P-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 18m Ω @ 20A, 10V ±20V 4180pF @ 75V 100nC @ 10V TO-220-3
SUP90N15-18P-E3 Overview
The maximum input capacitance of this device is 4180pF @ 75V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 90A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 25 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 15 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.This transistor's threshold voltage is 2.5V volts, which indicates that a transistor is ready to perform any of its operations at that voltage.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
SUP90N15-18P-E3 Features
a continuous drain current (ID) of 90A
the turn-off delay time is 25 ns
a threshold voltage of 2.5V