SUP90N08-7M7P-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SUP90N08-7M7P-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 90A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.7m Ω @ 20A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
105nC @ 10V
Number of Terminations :
3
Fall Time (Typ) :
6 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 208.3W Tc
Case Connection :
DRAIN
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
Turn On Delay Time :
17 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
22 ns
Number of Pins :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4250pF @ 30V
Power Dissipation :
3.75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Drain-source On Resistance-Max :
0.0077Ohm