STD12NF06T4
Mfr.Part #
STD12NF06T4
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Fall Time (Typ) :
6 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Package / Case :
Length :
6.6mm
Element Configuration :
Single
Contact Plating :
Tin
Width :
6.2mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
REACH SVHC :
No SVHC
Continuous Drain Current (ID) :
12A
N-Channel
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Cut Tape (CT)
Turn-Off Delay Time :
17 ns
Vgs (Max) :
±20V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Series :
STripFET™ II
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
7 ns
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12nC @ 10V
Power Dissipation :
30W
Case Connection :
DRAIN
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Pin Count :
3
Rise Time :
18ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Resistance :
100MOhm
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
315pF @ 25V
Height :
2.4mm
Current Rating :
12A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Number of Pins :
3
Threshold Voltage :
3V