STD12NF06L-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STD12NF06L-1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 12A IPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Threshold Voltage :
2V
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Turn-Off Delay Time :
20 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Resistance :
100MOhm
Fall Time (Typ) :
13 ns
Power Dissipation :
30W
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±16V
Width :
6.2mm
Voltage - Rated DC :
60V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rise Time :
35ns
Base Part Number :
STD12
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350pF @ 25V
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
42.8W Tc
Turn On Delay Time :
10 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 6A, 10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Pin Count :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
STripFET™ II
Number of Pins :
Transistor Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.6mm
Current Rating :
12A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10nC @ 5V
Datasheets
STD12NF06L-1
STMicroelectronics STD12NF06L-1
N-Channel Tube 100m Ω @ 6A, 10V ±16V 350pF @ 25V 10nC @ 5V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
STD12NF06L-1 Overview
The maximum input capacitance of this device is 350pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 12A.When VGS=60V, and ID flows to VDS at 60VVDS, the drain-source breakdown voltage is 60V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 20 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 48A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 10 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.This transistor's threshold voltage is 2V volts, which indicates that a transistor is ready to perform any of its operations at that voltage.Using drive voltage (5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
STD12NF06L-1 Features
a continuous drain current (ID) of 12A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 20 ns
based on its rated peak drain current 48A.
a threshold voltage of 2V